• Clubs and Organizations
    Hays High School 2020-2021 
     
    Clubs
    Anime Club - Jennifer Summers 
    Campus Crime Stoppers – Carolyn Ramirez
    Clarinet Club - Aaron Venegas
    DECA - Kimberlyn Perez 
    Dungeons & Dragons (D&D) - Dana Izard
    Family Career and Community Leaders of America (FCCLA) - Jamie Taylor
    Fellowship of Christian Athletes (FCA)
    FFA – Rip Gravell, Cody Sultenfuss, Mindy Camp, Shannon Dahlstrom
    Fiction to Film Club - Ashley Robinson
    Future Problem Solvers - Carli Ethridge
    Hair by Hays Salon - Mrs. Jessie
    Hays County Composite Mountain Biking Team - Donald Davis
    HOSA - Amy Burgess, Ashley Dobbins
    Leo Club – Daniel Ayala
    Livestock Judging Club - Cody Sultenfuss
    JROTC – Lt.Col. Wimp, John Glaister
    National Honor Society - Elissa Malinovsky
    Spanish Honor Society - Erlinda Delgado 
    Speech and Debate Club - Gina Lozano
    Student Council - Michael Flores
    Technology Student Organization - Donlad Davis
    Texas Future Music Educators - Aaron Collins, Aaron Venegas
    Thespians/Drama Club - Lory Stewart
    UIL computer Science - Jeremiah McMillian 
    UIL Mathematics - Michelle Dowell, Dana Izard
    Ultimate Frisbee Club - Billy Norton 
    YMCA Youth and Goverment - Marianne Wensmann, Kelli Keenan
      
    Class Sponsors
    Freshman Class Sponsor 
    Sophomore Class Sponsor - Jacob Gwin
    Junior Class Sponsor - Chelsea Hoke and Sara Par
    Senior Class Sponsor - Shelly Plumley
     
    Sports Organizations
    Athletic Training - Coach Winter and Ms. Leos
    Baseball – Coach Howard
    Boys Basketball – Coach Sandoval
    Girls Basketball – Coach Preuss (HC); Coach Stigall, Coach Ferrell, Coach Koehler
    Cheerleading –- Coach Duggan
    Cross Country – Coach Hightower
    Football – Coach Goad
    Golf – Coach Lizcano
    Powerlifting – Coach Postert
    Soccer – Boys -- Coach Renyolds
    Soccer - Girls –
    Softball – Coach Cone
    Swim Team – Coach Clary, Coach Payne
    Tennis – Coach Lizcano
    Track & Field – Coach Lopez (Boys) and Coach Hightower (Girls); Coach Koehler
    Volleyball – Coach Davis (HC); Coach Bodelson, Coach Stigall, Coach Koehler
    Wrestling - Coach Holmgreem, Coach Glaister